Wyśpij się!

Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszę wokół siebie zdanie: Ale dzisiaj źle spalałam. Mówi się, że z wiekiem tak już jest... ale nie musi. 


Jedną trzecią naszego życia spędzamy na śnie. To ogromnie dużo. Kochani, nie pozwólmy aby ten czas był dla nas bezużyteczny. Podobno najlepiej spać taką ilość godzin, którą bez reszty podzielimy przez 1,5. Jednak uważajmy z tym snem, ponieważ badania wykazały, że ludzie śpiący 6-7 godzin dziennie żyją dłużej od tych, którzy na sen poświęcają 8 godzin. Po 16 godzinach bez snu będziemy zachowywać się tak, jakbyśmy mieli we krwi 0,5 promila alkoholu. Wybór należny do nas :) 

Podobno przeciętny człowiek budzi się około sześć razy w ciągu nocy. Idealny czas zasypiania mieści się pomiędzy 10-15 minut. Jeśli jednak zajmuję Ci to mniej niż 5 minut, to prawdopodobnie cierpisz na niedoboru snu.

Naukowcy zalecają, aby temperatura w naszych sypialniach wynosiła około 16 stopni Celsjusza, jednak musimy tak naprawdę sprawdzić, jaka temperatura odpowiada nam najbardziej. Często jest to uzależnione od pory roku. 

Unikajmy zbyt ciężko strawnych posiłków. Ostatni posiłek powinno się zjeść 3 godziny przed pójściem spać. Na kolację najlepsze z treściwszy dań są ryby czy drób. Jeżeli jednak mamy ochotę na coś słodkiego, możemy pozwolić sobie na małe lody albo gorzką czekoladę. Wszystko oczywiście w rozsądnych ilościach. 

Nie pijmy też dużej ilości płynów, bo później będziemy musieli wstać w środku nocy. Wypity alkohol też może być przyczyną naszych problemów sennych. Dlatego unikajmy picia różnych trunków codziennie.

Bez snu można wytrzymać 264 godziny i 12 minut, a rekord ten należy do Randy'ego Gardnera, który miał wtedy 17 lat. Było to w 1964 roku. Chłopak nie używał żadnych wspomagaczy z kofeiną. Pewnie dlatego ten rekord jest teraz dla nas nie do pobicia. 


5 komentarzy:

 1. Dla mnie sen to świętość! Kładę się koło 22 i wstaję o 6, codziennie! Dobry sen to podstawa produktywności w ciągu dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Generalnie najczęściej cieszymy się spokojnym snem i nie mamy problemu z zasypianiem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sen jest przyjemny. Ale ja po prostu nie lubię długo spać. Zwykle sypiam od 6 do 7 godzin. Jak się więcej czuję się przymulona.

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam spac...moglbym spac cala nac i pol dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Istotne jest też to w jakiej pozycji śpimy.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 I JAK W DOMU , Blogger